İskilipli yumurtacılar, devletten kredi desteği almadan ve tamamen kendi öz sermayeleri ile kriz döneminde ayakta kalmayı başarırken, her geçen gün de büyümeye devam ediyorlar. İskilip'te faaliyet gösteren 6 tavuk çiftliği sahibinin bir araya gelerek 1997 yılında kurduğu Yumurta Üretim Pazarlama A.Ş. ilçe ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Şu anda günlük 170 bin yumurtanın üretildiği İskilip'te pazar konusunda da ciddi  

anlamda sıkıntı yaşanmıyor. 

İskilip Yumurta Üretim ve Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Madanoğlu, ilçede bulunan 6 tavuk çiftliği sahibinin bir araya gelerek güç birliği yapması sonucunda kurulan Üretim ve Pazarlama Şirketi'nin 5 yıldır faaliyette bulunduğunu anlattı. 2 bin 200 kapalı alan olmak üzere 23 dönümlük bir arazi üzerine kurulan yumurta üretim pazarlamayı kurarlar devletten hiçbir şekilde kredi desteği almadıklarını bildiren Madanoğlu, üretim ve pazarlama şirketinin tamamen öz sermaye ile kurulduğunu ifade etti. 

İlçede bulunan çiftliklerden 170 bin adet yumurta üretiminin yapıldığını kaydeden Mehmet Madanoğlu, bunun yanısıra çevre il ve ilçelerden de pazarlanmak üzere yumurta alındığını belirtti. Alınan yumurtanın şirket ortaklarından alındığı gibi eşit ücret karşılığında pazarlandığını söyleyen Mehmet Madanoğlu, İskilip dışından hafta da 45 bin yumurtanın şirket tarafından alındığını, bunun yanında dışarıya da satışların yapıldığını vurguladı. 

İSKİLİP YUMURTA PAZAR AĞINI BÜYÜTÜYOR 
Türkiye'nin her tarafına yumurta gönderildiğini söyleyen Mehmet Madanoğlu, ağırlıklı olarak da Karadeniz ve Doğu Bölgesindeki illere yumurta satışı yapıldığını, ayrıca Ankara İstanbul gibi illerde de kendilerine Pazar edindiklerini belirtti. 

Bir dönem Azerbaycan ve Romanya'ya da yumurta ihraç ettiklerini söyleyen Mehmet Madanoğlu, son zamanlarda ise, hem yaşanan ekonomik kriz, hem de yumurta fiyatlarının düşmesi nedeniyle artık ihracat yapmadıklarını, ama bunun hiç yapmayacakları anlamına gelmediğini vurguladı. Özellikle son yıllarda yaşanan ekonomik krize karşı dayanmakta güçlük çektiklerini ve zaman zaman da zarar ettiklerini kaydeden Mehmet Madanoğlu, buna rağmen yine de devletten kredi  

kullanmadıklarını, bankalardan faizli para almadıklarını ve öz sermayeleri sayesinde ayakta kaldıklarını açıklıyor. 

Çorum'da yumurta sektörün sıkıntılı günler geçirdiğini ve bunda da kendisinin en önemli neden olarak alınan kredileri gördüğünü söyleyen Mehmet Madanoğlu, İskilipli yumurtacılar olarak bu dönemi en az zararla atlatmalarını yine öz sermayeye bağladı. 
Planladıkları hedefe ulaşmak için şirket olarak sürekli olarak hizmet alanındaki çalışmaları sürdürdüklerini söyleyen Madanoğlu, her yıl gerek üretim ve pazarlama kapasitelerini, gerekse sermayelerinin yüzde 40'lara varan oranlarda artırdıklarını söyledi. 
İskilip dışındaki bazı firmaların da şirkete ortak olmak istediklerini, ancak bunu içerideki ahengi bozmaması için kabul etmediklerini vurgulayan Mehmet Madanoğlu, amaçlarının ilçe ekonomisine daha fazla katkı sağlamak ve yumurtacılık sektöründe İskilip adını daha da iyi seviyede duyurmak olduğunu da sözlerine ekledi.Bu Haberi Sosyal Ağlarda Paylaş!

Kısaca Yumurtanın Faydaları

   Protein

Yumurtanın en büyük özelliklerinden biri kırmızı ete oranla çok daha ucuz bir “kaliteli” protein kaynağı olması. 1 orta boy yumurta 5.5 gram protein içeriyor ve bu miktar günlük protein ihtiyacının %11’ini karşılıyor.

   Omega3

Kalp hastalıkları, kanser, artrit gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini düşüren omega3 yağ asitleri genel sağlığımızı korumak için kritik öneme sahiptir ancak vücudumuz tarafından üretilmez.

   B Vitamini

B kompleks vitaminlerini yetersiz olarak almak böbrek hastalıkları, tip 2 diyabet, katarakt, kalp hastalıkları, meme kanseri, kolon kanseri, pankreas kanseri gibi son derece ciddi hastalıklara yakalanma riskini arttırmaktadır.

   Selenyum

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) günlük selenyum tüketimini 70mcg (mikrogram) olarak önermektedir. 1 orta boy yumurtanın yaklaşık 14 mcg selenyum içerdiği göz önüne alındığında 1 adet yumurtanın günlük selenyum ihtiyacının %20’sini karşıladığı söylenebilir.

Bostancı Yumurta

Doğallığımızdan ödün vermeyeceğimize söz veriyoruz. 2015 yılında kurulan Bostancı Yumurta ilk günkü heyecanı ile sektörde hizmete devam ediyor.

Hızlı Menü

İletişim

 Bahabey Mah. Çorum Cad. No: 256 İskilip / ÇORUM


 Email: info@bostanciyumurta.com


 GSM: 0542 396 93 36

© 2017 Bostancı Yumurta. Tüm Hakları Saklıdır. İçerikler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.